لاله های واژگون کوهرنگ / دیدار با تاج قیصر

دیدار با تاج قیصر در کوه ‏های بختیاری

در سال 1576 میلادی یک اروپائی به نام Clusius پیاز گونه ای لاله ی منحصر به فرد را برای نخستین بار از ایران به اتریش برد و در باغ سلطنتی وین پرورش داد. این لاله به سرعت بسیار محبوب شد تا حدی که به آن لقب "تاج امپراطوری" یا "تاج قیصر" دادند.

 

این گل را در ایران بیشتر به نام لاله واژگون می شناسیم و بیشتر در کوه‏ های زاگرس رشد می کند. البته گفتنی است زیستگاه لاله واژگون ازفلات آناتولی تا کوه های هیمالیا است.

 

لاله واژگون در اروپا به خصوص در بریتانیا هنوز نیز بسیار محبوب است و در بسیاری از باغ های زینتی کاشته می شود. جالب است که بدانید یک لاله واژگون حدود 10 الی 25 یورو فروخته می شود.

 

این لاله سوژه نقاشی بسیاری از نقاشان مطرح اروپا مانند ونسان ونگوگ بوده است.

Van Gogh: Imperial crowns in a brass vase, 1886

 

در برخی نقاط ایران، این گیاه را اشک مریم یا لاله اشک می خوانند. وجه تسمیه چنین نامی به داستان های اسطوره ای بازمی گردد. این که این لاله، شاهد مرگ سیاوش بوده و از غصه این اتفاق سربه زیر شده و اشک می ریزد. اشک های لاله واژگون در حقیقت شیره ی بی رنگی هستند که در درون لاله قرار دارند و گاهی به سمت پائین سرازیر می شوند.

 

کوهرنگ بختیاری یکی از مناطقی است که اجتماع این لاله ها، مناظر استثنائی را رقم زده است و اسپیلت هر ساله برای تماشای از نزدیک این لاله ها، تور کوهرنگ و لاله های واژگون را برگزار می کند.

گردآوری: تحریریه اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت