جنگل آمازون، نفس زمین

جنگل آمازون، نفس زمین

شهرت آمازون كه بزرگ‌ ترین جنگل جهان محسوب می‌شود به اندازه‌ای است كه تقریبا همه مردم دنیا آن را می‌شناسند.منطقه آمازون از لحاظ جغرافيايي بين كشورهاي كلمبيا ، پرو، اكوادور، ونزوئلا و برزيل قرار گرفته است. بیشترین  بخش جنگل‌های آمازون در خاک برزیل با 61% و پرو با 29% مساحت جای گرفته است.اين منطقه جنگلي،  بيش از پنج برابر مساحت خاك ايران وسعت دارد و می‌توانآن را غنی‌ترین منطقه زمین از نظر تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی دانست.

جنگل آمازون

رودخانه های پهناور بسياري در اين سرزمين جريان دارند كه از كوههاي آند در غرب آمريكاي جنوبي سرچشمه مي‌‌گيرند و پس از گذر از یک مسیر پرپیچ و خم، به سمت شرق و اقیانوس اطلس می‌رود. دهانه این رودخانه بسیار عریض است،  به طوری‌که حتی کشتی‌ها قادر به عبور از آن هستند. رودخانه آمازون پر آب ترین رودخانه جهان و از نظر طول دومين رودخانه بلند جهان شناخته شده و يك پنجم آب شيرين دنيا را دارا مي‌باشد. وجود همين منابع آبي باعث شده كه انبوه‏ترين جنگلها در اين سرزمين پهناور به وجود آمده و بزرگترين توليدي اكسيژن براي تنفس مردم كره زمين باشد.

پرنده های زیبای آمازون

نام این رودخانه به دلیل خطرناک بودن، آمازون گذاشته شده است که به زبان بومیان آن‌جا به معنی شکننده قایق است. طبق تحقیقات به دست آمده، طول عمر این رودخانه 11 میلیون سال برآورد شده است

برای دیدن این جنگل بکر و به یادماندنی در تور برزیل و جنگلهای آمازون با اسپیلت البرز همسفر باشید.
 

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت