ارومیه؛ شهر ادیان

ارومیه شهر ادیان

ارومیه یکی از 19 شهر تاریخی به ثبت رسیده در ایران است .  برخی از محققین آنرا  شهر ادیان گفته و حتی معتقدند زرتشت پیامبر باستانی ایرانیان نیز در این شهر زاده شده ، مردمان این شهر در طول تاریخ 5000 ساله‌اش با داشتن قومیت ها و ادیان و مذاهب گوناگون در تساهل و تسامحی وصف ناپذیر همزیستی قابل توجهی داشته‌اند، وجود مساجد شیعه، مساجد اهل تسنن، کلیساهای متعدد، آتشکده زرتشتیان و حتی کنیسه‌ای با دیوار مشترک با یک مسجد همه و همه نشان از آرامش زیستی شهروندان آن دیار است.

بهترین زمان سفر به ارومیه بهار و تابستان و پاییز است زیرا ارومیه شهری سرد سیر محسوب میشود. البته در اواخر تابستان تماشای جمع آوری محصول سیب و انواع انگورتوسط باغ داران بسیار دل انگیز است . 

ارومیه توسط رودخانه‌ پرآب "شهرچای"  به دو بخش تقسیم میشود که علاوه بر زیبا سازی شهر، باعث غنای کشاورزی ارومیه شده  تا آنجا که منطقه را به مرکز انگور و سیب ایران نیز  تبدیل نموده و سپس به دریاچه ارومیه میریزد، محصول شاخص دیگر ارومیه بیدمشک است با عطر و بویی بسیار خوشایند و خواصی معجزآسا .

دریاچه ارومیه: با مساحت تقریبی 50000 کیلومتر مربع بزرگ ترین دریاچه ایران و دومین دریاچه آب شور جهان می‌باشد، شوری آن به گونه‌ایست که هیچگاه یخ نمی‌زند و انسان به راحتی در سطح آن شناور می‌ماند، این دریاچه دارای جزایرکوچکیست با چشمه های آب شیرین که پرندگان و چرندگان وحشی در آن زندگی میکنند همچنین املاح موجود در این دریاچه را پزشکان برای امراض پوستی و مفاصل شفابخش میدانند . متاسفانه خشکسالی ها و البته بهره برداری های غیر علمی از منابع آب منطقه باعث خشک شدن حدود نیمی از آب این دریاچه گردیده به طوری که افت طراوت هوای منطقه و کم شدن تعداد پرندگان مهاجر و بومی آن کاملا مشهود است، حتی آرتیما یکی از سه نوع آبزیان بسیار ارزشمند این دریاچه آب شور  نیز رو به کاهش هستند . برای دیدن زیبایی های منطقه می توانید در تور ارومیه تا دریاچه دالامپر با اسپیلت همسفر شوید.

گردآورنده:هیئت تحریریه اسپیلت
 

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت