دریاچه گهر؛ نگین زاگرس

دریاچه گهر (نگین زاگرس)

موقعیت جغرافیایی و شرایط طبیعی: دریاچه بسیار زیبا و کوهستانی گهر در استان لرستان و در دامنه های جنوبی مجموعه قلل اشترانکوه، میان دره‌ای نسبتاً فراخ قرار دارد. قله های اشترانکوه شامل: گل گل، سن بران، پل پازن پیر، تخت شاه، گل‌گهر و  چند قله دیگر میباشد.


دره" نگار یا همان نی‌گا" دره‌ای صعب العبور است و همچنین منطقه وحوش، اعم از چهارپا و دو پا !!! البته اسپیلت البرز با تجربه دیرینه خود و به‌کار بستن تمهیدات لازم پیمایش جذاب این دره را در برنامه تور خود دارد.


 

پوشش گیاهی: در ساحل شرقی دریاچه، جنگل بید بسیار زیبایی وجود دارد اما کاملاً خسته! بله جنگلی خسته از دست جانور دو پا !!! قسمتهایی از غرب و شمال دریاچه نیز تک درختانی به زیبایی مناظر می‌افزایند در کوهها و دره های اطراف دریاچه نیز درختانی با میوه های خوراکی، همچون پسته و بادام کوهی،آلبالوی کوهی، انجیر، گردو، گلابی وحشی، انگور خودرو و گاهاً انار دیده میشود، همچنین بلوط، نارون، چنار، زبان‌گنجشک و ارژن نیز درختان دیگر منطقه می‌باشند و شاید بتوان قدیمی ترین، خاص‌ترین و مقاوم ترین درخت موجود در منطقه را اورس یا همان سروکوهی برشمرد.


پوشش جانوری: در آبهای دریاچه ی گهر آبزیانی همچون: مارماهی، لاک پشت، قورباغه  و قزل‌آلای رنگین‌کمان و خال‌قرمز زندگی میکنند. کوه‌ها و دره‌های منطقه نیز زیستگاه‌های مناسبی برای وحوش است. خرس قهوه‌ای و گراز. گربه سانانی چون پلنگ و سیاه‌گوش. سگ‌سانانی چون کفتار،گرگ، روباه و شغال. چرندگانی نظیر آهو، کل، بزکوهی و قوچ. پرندگانی نظیرعقاب، کرکس، کبک، شاهین، تیهو. جوندگانی همچون خرگوش و موش سحرایی. حشرات و جانوران ریز و درشت دیگر نظیر سنجاقک و انواع پروانه ها همه و همه در اکوسیستم فعال و زنده منطقه به‌سر میبرند.  


راه های دسترسی:  "درود" نزدیکترین شهر به دریاچه گهر است و در حال حاضر ساده ترین راه دسترسی به دریاچه نیز از طریق همین شهر است به دلایلی که به آن اشاره می‌شود: وجود ایستگاه راه آهن، وجود وسایل حمل‌ونقل محلی همچون مینی‌بوس و نیسان برای حمل گردشگر و بارهایشان تا رسیدن به ابتدای مسیر پیاده‌روی، وجود حیوانات باربرچهارپا برای حمل بار تا کنار دریاچه، حضور نسبتاً فعال نیروی انتظامی برای حفظ امنیت. 

در فصل پر تردد و پرگردشگر، معمولاً درکنار دریاچه یک پاسگاه نیروی انتظامی، یک مقر امداد هلال احمر، یک مغازه تقریباً گران‌فروش و در تمام فصول نیز پاسگاه محیط بانی حضور دارند. 

شما هم می توانید در تور گهر و دره نگار با اسپیلت همسفر شوید.

گردآورنده:هیئت تحریریه اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت