ارسباران؛ حریر سبز ایران

ارسباران؛ حریر سبز ایران

جنگلهای ارسباران با وسعت بیش از 70000  هکتار سالهاست که از سوی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره شناخته شده. اخیراً حدود 9000 هکتار از این جنگل های متراکم  با  رطوبت قابل توجهی که دارد از وضعیت "منطقه حفاظت شده" به "پارک ملی" ارتقاء پیدا کرده که بسی جای خوشحالیست.

جنگل ارسباران

پارک ملی ارسباران: این گنج گرانبها در محدوده شهر های کلیبر و خدافرین قرار دارد و نامزد ثبت جهانی یونسکو نیز میباشد. بازدید از قسمتهای کوچکی از آن برای عموم آزاد است و بخش های عمده آن نیاز به مجوز دارد. پارک ملی ارسباران رویشگاه درختانی همچون سرخدار، ممرز، انار وحشی، سیب و گلابی جنگلی و انواع بوته و درختچه هایی نظیر تمشک، سماق، زرشک و ذغال‌اخته می‌باشد همچنین انواع مختلف قارچ وحشی ازجمله قارچ دنبلان( به زبان ترکی یعنی متورم) و دیگر گل وگیاهان بسیار زیبا. در بستر چنین پوشش گیاهی غنی و زندگی بخشی پستاندارانی نظیرکل و بز وحشی، قوچ و میش ارمنی، گراز، خرس‌قهوه‌ای، سیاه گوش، گربه وحشی، پلنگ، روباه، شغال و گرگ. پرندگانی همچون سیاه خروس، میش‌مرغ(هم خانواده هوبره)، کبک دری، قرقاول، دراج(هم خانواده قرقاول)، عقاب طلایی، کرکس، هما و لک‌ لک سیاه. آبزیانی مانند سیاه ماهی، ماهی خیاطه و از تیره کپور نیز ماش‌ماهی، مروارید ماهی و سیم‌پرک. ضمناً تعدادی مرال( گوزن قرمز) که نسل آن در این منطقه منقرض شده، از استان گلستان برای تکثیر و زندگی دوباره به این منطقه آورده شده و فعلا در یک فضای اختصاصی از جنگل نگهداری میشوند.

پارک ک ملی ارسباران

آبشارهای رویایی:  این آبشارها در نزدیکی مرز ایران و جمهوری آذربایجان و در کرانه های رود نوستالژیک ارس قرار دارد. در30 کیلومتری شرق جلفا ودر دل طبیعت منطقه، در مسیر چشمه‌ای پرآب یک آسیاب قدیمی وجود داشته که تا چند دهه قبل گندم منطقه را به آرد پر از انرژی تبدیل می‌کرده (همان قوت لایموت مردمان دیار ارس). تلاش طبیعت در گذر زمان، خرابه های به جا ‌مانده از آسیاب را به آبشارهایی زیبا تبدیل کرده، ریزش دل‌انگیز آب به همراه گیاهان پر طراوت آبزی،  مناظر خیره کننده ایست که میتوان ساعتها در کنار آن حضور در لحظه را تجربه نمود.

آبشار آسیاب خرابه

شهر مرزی جلفا : در جنوب رود ارس و هم مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان شهر تجاری و زیبای جلفا قرار دارد. جلفا که یکی از شهر‌های استان آذربایجان شرقیست مرکز منطقه آزاد تجاری ارس محسوب می‌شود، گشت بازار و خرید از این منطقه آزاد برای گردشگران بسیار جذاب است. مرز جلفا که توسط پلی بر روی رود ارس  به جمهوری نخجوان مرتبط میشود یکی از مرز های پر رفت و آمد کشورمان به حساب می‌آید. یک شب اقامت تور ارسباران اسپیلت در هتل این شهر زیبا  می‌باشد.

رود مرزی ارس
 

شما هم می توانید در تور جنگل ارسباران و قلعه بابک با اسپیلت همسفر شوید.

گردآورنده:هیئت تحریریه اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت