برنده مسابقه هفته "پلی گون" اسپیلت اعلام شد

برنده مسابقه هفته "پلی گون" اسپیلت اعلام شد

 از میان همسفرانی که هفته گذشته به سوال "علت تشکیل پلیگون ها در کویر چیست؟" جواب صحیح ارسال نموده اند این بار همسفر گرامی "مریم باقری فرد" به قید قرعه به عنوان برنده مسابقه انتخاب گردیده که جوایز ایشان شامل 500 هزار ریال اعتبار سفر به علاوه یک سال بیمه حوادث رایگان می باشد.

جواب صحیح:  گزینه سوم؛ تبخیر تدریجی نمک موجود در خاک

دریاچه های نمک و پلی گون های آن

دریاچه های نمک قسمتی از بیابان های ایران را فرا گرفته اند. بر سطح این دریاچه ها، پدیده ی حیرت انگیز و زیبای "شش ضلعی ها (پلی گون)" شکل می گیرند؛ پدیده ای که روی زمین به صورت شش ضلعی های لبه داری ظاهر می شوند.

پلیگونهای نمک کویر طبقه

سطح دریاچه از گل رس و قشر نازکی از نمک پوشیده شده، در زمان گرما و فصول خشک، این لایه ها به سبب تبخیر آب، به ساده ترین شکل پایدار خود، یعنی شش ضلعی های زیبای نمک، شکسته می شوند و پلی گون ها سطح دریاچه را فرا می گیرند. با گرم شدن هوا، آب به دلیل خاصیت مویینگی از میان این شکاف ها بالا رفته و با توجه به این که غلظت آب نمک خارج شده از شکاف ها، کم تر از غلظت آب نمک داخل است سریع تبخیر می شود. به این ترتیب، نمک ها به صورت گل نمک و یا لکه های طولی در اطراف شکاف ها ظاهر می شوند که منظره ای بسیار زیبا را رقم زده و چشم هر بیننده ای را مجذوب خود میکند.

شش ضلعی نمک

در گرم ترین ساعات روز نیز، نمک تازه بر اثر گرمای زیاد منبسط شده، از شکاف ها به بیرون نفوذ می کند. از سوی دیگر، تکرار این فرآیند بر ضخامت نمکی که به خارج تراوش کرده می افزاید و مناظر منحصر به فردی را ایجاد می کند که عکاسی از آن بسیار لذت بخش خواهد بود. میزان تبخیر آب نمک در اطراف شکاف ها و تشکیل گل نمک، به جهت باد بستگی دارد؛ به طوری که وجوه رو به باد، نسبت به لبه های پشت به باد، نمو بیشتری دارند.

در تور کویر مصر می توانید از دیدن این اثر طبیعی زیبا لذت ببرید.

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت