برنده مسابقه هفته "اندمیکهای ایران" اسپیلت اعلام شد

برنده مسابقه هفته "اندمیکهای ایران" اسپیلت اعلام شد

 از میان همسفرانی که هفته گذشته به سوال "کدام یک اندمیک ایران هستند؟" جواب صحیح ارسال نموده اند این بار همسفر گرامی "رضوان حصاری" به قید قرعه به عنوان برنده مسابقه انتخاب گردیده که جوایز ایشان شامل 500 هزار ریال اعتبار سفر به علاوه یک سال بیمه حوادث رایگان می باشد.

جواب صحیح:  گزینه چهارم؛ لاک پشت پوزه عقابی، درخت انجیلی، گوزن زرد، تمساح پوزه کوتاه

اندمیکهای ایران را بهتر بشناسیم

لاک‌پشت پوزه عقابی

لاک‌پشت پوزه عقابی (Eretmochelys imbricata) گونه‌ای لاک‌پشت دریایی بسیار زیباست که به‌شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد. همه ساله از اواسط اسفندماه جمعیت قابل توجهی از لاک پشت عقابی به منظور تخم گذاری به ساحل جنوبی جزیره ی قشم مراجعه می کنند. از اواسط اردیبهشت ماه نیز میتوان شاهد بیرون آمدن نوزادان این گونه از زیر ماسه ها بود.

لاک پشت پوزه عقابی

درخت انجیلی

انجیلی درختی است زیبا با قامتی بلند که به ۲۵ متر می‌رسد. برگهای انجیلی بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. برگهای جوان بنفش مایل به قرمز هستندکه در تابستان به رنگ سبز تیره و درخشان تبدیل می‌شوند و سرانجام در پاییز برگهای درخشان به رنگهای مختلف زرد پررنگ، نارنجی سوخته و قرمز روشن آشکار می‌شود. این تنوع رنگ مناظر زیبایی را ایجاد می‌کند و از این حیث این درخت برای ایجاد فضای سبز و همچنین جذب توریست در جنگلهای ما مناسب است.

درخت انجیلی

گوزن زرد ایرانی

گوزن زرد ایرانی( بزرگتر از شوکا و کوچکتر از مرال )دو گوزن دیگر بومی ایران است و خال‌های سفید روی پشت و پهلوهایش آن را کاملاً از این دو نوع گوزن متمایز می‌کند. نرها شاخ‌های بلند و نسبتاً پهنی دارند. رشد شاخ‌ها از یک سالگی به بعد شروع می‌شود، ولی شاخک‌ها از دو سالگی ظاهر می‌گردد. در اواخر فصل زمستان شاخ‌ها می‌افتند و شاخ‌های جدید بلافاصله شروع به رشد می‌کنند و در تابستان تکمیل می‌شوند. موها در فصل تابستان کوتاه است. رنگ پشت و پهلوها در این فصل زرد متمایل به قرمز و زیر بدن و کفل‌ها و دم سفید است. در قسمت پشت و پهلوها خال‌های سفید مشخصی دارد. در زمستان موها بلندتر و به رنگ خاکستری با خال‌های نامشخص است.

گوزن زرد ایرانی

تمساح پوزه کوتاه (گاندو)

تمساح پوزه کوتاه(گاندو) گوشتخوار و شکارچی کمین‌گر است و رژیم غذایی متنوعی شامل انواع ماهی‌ها، خزندگان و پستانداران دارد. گاندوهای کوچک بیشتر از حشرات، دوزیستان، سخت‌پوستان، ماهی‌های کوچک و گاندوهای بالغ هم از پرندگان، خزندگان، ماهی‌ها و انواع پستانداران تغذیه می‌کنند.

تمساح پوزه کوتاه


برای مشاهده جاذبه های طبیعت و حیات وحش ایران در تورهای نوروزی همسفر اسپیلت باشید.

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت