علم کوه؛ زیبا و رویایی

علم کوه؛ زیبا و رویایی

علم كوه با ارتفاع 4850 متر دومين قله مرتفع بعد از دماوند می باشد و جزء رشته كوه البرز غربي محسوب مي گردد که در استان سر سبز مازندران واقع گرديده است. علم كوه از شمال به درياي خزر از شرق به دره چالوس واز غرب به دره سه هزار و از جنوب به ابتداي دره هاي الموت وطالقان محدود مي شود این قله زیبا از مسیرهای مختلفی در رنج وسیعی از آسان تا سخت صعود می شود.

 علم کوه

قله علم کوه

 

منطقه علم كوه در حدود 47 قله بالاتر از چهارهزار متر دارد كه باعث شده به آلپ ايران معروف گردد. از قله های مشهور اين كوهستان مي توان به علم كوه، تخت سليمان، خرسانها، مرجيكش، سياه سنگ، هفت خوان، پسندكوه، لشكرك، ستاره و غیره  اشاره كرد. علت ديگر معروف شدن اين كوه وجود دیواره ‌ای در دامنه‌ی شمالی آن می باشد که دارای فنی ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در ایران است در عین حال مسير هاي زيادي توسط خارجيان وهموطنان خودمان بروی ديواره هاي آن گشايش گرديده است.

 قله علم کوه

قله علم کوه

 

از دیرباز قله علم کوه و دیواره زیبا آن مورد توجه کوهنوردان بوده‌است نه تنها کوهنوردان ایرانی، بلکه کوهنوردان آلمانی، فرانسوی، انگلیسی نیز بر روی مسیرهای متعدد این دیواره صعود انجام داده‌اند. مسیر گردهٔ آلمان‌ها-فرانسوی‌ها از اولین مسیرهای گشوده شده روی این دیواره می‌باشد. جنس دیواره و سنگهاي اين كوه بیشتر به رنگ های حنایی و کرم، خاکستری روشن مي باشد سنگهای گرانیتی سخت و محکم جذابیت فوق العاده ای را برای کوهنوردان و گردشگران به وجود آورده است.

 قله علم کوه

 

با تور صعود قله علم کوه از مناظر جالب و زیبای پیش رو با لحظاتی بسیار خاطره انگیز لذت خواهیم برد.

گردآورنده: هیئت تحریریه اسپیلت
 

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت