تاج محل؛ بنای عشق

تاج محل؛ بنای عشق

تاج محل یکی از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی می باشد که در نزدیکی شهر آگرا در دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه دنیا به‌شمار می‌رود.

 تاج محل در هند

تاج محل

 

تاج محل بنایی مجلل و سمبل عشقی ابدی است. خلوص و پایبندی به عشقی رومانتیک، همچون لیلی و مجنون، رومئو و ژولیت می باشد که سه قرن و نیم از عمر آن می‌گذرد. این بنا به دستور شاه جهان، به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش، بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. شاه تصمیم گرفت بعد از مرگ همسرش با ساخت بنایی زیبا وعظیم عشقش را جاودانه کند. از این رو آرامگاهی زیبا در کنار رود جمنا ساخت خود شاه ‌جهان هم بعدها در همان‌جا به خاک سپرده شد.

 تاج محل

 

همانطور که مشخص است، نام این بنا ایرانی است و گفته می‌شود برای ساخت آن بیست هزار کارگر از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است تاج‌محل از بهترین نمونه‌های معماری است که با ذوق و سلیقه صفوی انجام شده ‌است.

 تاج محل

 

نکته جالب این است که  بنای تاج‌محل در ساعات مختلف روز رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرد به طوری كه در هنگام صبح به رنگ صورتی، در عصر به رنگ سفید شیری، و در شب وقتی نور ماه روی آن می‌افتد به رنگ طلایی است. گفته می‌شود استفاده از چنین ایده‌ای در این بنا نشان‌دهنده ذات تغییرپذیر انسان است كه این مسئله در اخلاق و رفتار همسر شاه‌جهان كاملا نمود داشته است.

 تاج محل

تاج محل

برای دیدن آرامگاه ابدی عشق و وفا در تور هند با اسپیلت همراه شوید.

گردآورنده: هیئت تحریریه اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت