نوروز را در طبیعت بیابید!

نوروز را در طبیعت بیابید!

هنوز هم عطر «نوروز» با بقیه‌ی روزهای سال فرق می‌کند. عطری که از همین روزها در هوا می‌پیچد و نوید رسیدن روزهای خوب را می‌دهد. اگر اهل سفر و طبیعت‌گردی باشید خوب می‌دانید که برای لمس این عطر باید کم‌کم کوله‌بارتان را به قصد سفرهای بهارانه جمع کنید.

رسیدن فصل بهار، تنوع اقلیمی سرزمین‌مان و مقاصد زیبا، فرصت‌های گوناگونی را برای لذت بردن از طبیعت در اختیارتان خواهد گذاشت. در این مطلب چهار پیشنهاد آورده‌ایم که شاید دلتان خواست آنها را به خاطرات سفرهای سال جدید اضافه کنید.

آبشار، گیسوان سفید کوهستان

آبشارها چون گیسوانی پر تاب، از صخره‌های کوهستان به زمین رسیده‌اند. معمولا طبیعیت اطراف آبشارها به اندازه‌ی خود آنها زیباست. پرندگانی که لانه‌های خود را در حوالی آبشار می‌سازند، گیاهان و گل‌های زیبا و خوشبو، صدای آب و دریاچه‌هایی که در پیش پای آبشار گسترده شده‌اند، تنها بخشی کوچک از جلوه‌هایی است که با دیدن این پدیده نصیبتان خواهد شد. اگرچه در مناطق گوناگونی می‌توان آبشارهایی کوچک و بزرگ را دید اما استان «لرستان» عروس آبشارهای ایران را در خود جای داده و یکی از بهترین مناطق برای دیدن این جاذبه‌ی طبیعی است.

آبشار شیوند

آبشار شیوند

دشت‌های عطرآگین

تصور دشتی از گل سوسن، لاله‌های واژگون، گل‌های شقایق و بابونه‌ که با اولین باران بهاری سر از خاک بیرون خواهند آورد کافی است تا مسافران بسیاری به سمت دشت‌های پر گل رهسپار شوند. یکی از این گلزارهای کم‌نظر «دشت سوسن» است. فضایی آرام و زیبا که کمتر از چهل کیلومتر با شهر «ایذه» در خوزستان  فاصله دارد و عبور رود کارون از میانه‌ی آن باعث شده تا دشت به دو قسمت مجزا تقسیم شود. ترکیب گل‌های شاداب، رودخانه‌ی پر آب و آثار فرهنگی متعددی که در منطقه وجود دارد، این مقصد را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سفرهای طبیعت‌گردی در نوروز تبدیل کرده است.

دشت سوسن

دشت سوسن

در مسیر جنوب

بهار در جنوب رنگ دیگری دارد. اگر به «قشم»، این ژئوپارک طبیعی ایران، بروید جنگل اسرار آمیز حرا، دالان‌های رویایی دره‌ی ستارگان، بازی آب و خشکی در جزیره‌ی ناز، فرصت دیدن دلفین‌های آزاد اطراف جزیره‌ی هنگام و امکان غواصی و دیدن طبیعت زیر آب هوش از سرتان خواهد برد. اگر هم به هرمز سر بزنید خاک عجیب و رنگارنگش که حتی به عنوان ادویه کاربرد دارد، درختان پر گل و خوشبو و ساحل متفاوت آن برای مدت‌های طولانی در ذهن‌تان باقی خواهد ماند. طبیعت جنوب ایران شبیه هیچ جای دیگری نیست و ترکیب جاذبه‌های گوناگون آن سفری به‌یادماندنی برای گردشگران رقم می‌زند.

دره‌ی ستارگان در شب

دره‌ی ستارگان در شب

کویر، انعکاس ستاره‌ها در چشم عاشق

کویرها و جاذبه‌های آن گردشگران بی‌شماری را به خود جذب می‌کند. رمل‌های سرگردان کویر که چون مردی عاشق، در مرزهای کویر جابه‌جا می‌شوند، «نبکا» یا گلدان‌های کویری، حیات‌وحش خاص و درختان و گیاهان کویری از زیباترین جلوه‌های طبیعت هستند. از سویی دیگر گرم‌تر شدن هوا، فرصت‌های بیشتری را برای دیدن اجرام آسمانی در اختیار منجمان می‌گذارد و شب‌های ستاره‌چینی در کویر به‌زودی آغاز می‌شوند. «کویر مصر»، «لوت»، «میمند» و مناطقی چون «گرمه»، «بیاضه» و «عقدا» به سبب مقدار ناچیز آلودگی نوری، طیبعت بکر و وجود زیرساخت‌های مناسب برای پذیریش گردشگران، می‌توانند مقصدهای خوبی برای دوستداران اقلیم‌های بیابانی و کویری باشند.

دشت لوت

دشت لوت

بی‌شک سالی که با دیدن آبشارهای بلند، کویرهای پرستاره و یا دشت‌های پوشیده شده از علف‌های ترد و گل‌های خوشبو آغاز شود، نیک و دوست‌داشتنی خواهد بود. در پایان امیدواریم کوله‌بارتان همیشه برای تجربه‌های نو، دیدن مناطق جدید و کشف ناشناخته‌ها، جایی خالی داشته باشد و روزگارتان همواره چون عطر نوروز، پر از خبرهای خوب باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی تورهای نوروز 97  کلیک کنید.

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت