دور دست های ایران کهن کجاست؟

دور دست های ایران کهن کجاست؟

شرق ایران، خانه‌ی خورشید است. سرزمینی که پنجره‌هایش رو به فرهنگ‌های کهن و قصه‌های اساطیری باز می‌شود و همسفرانش خوب می‌دانند که خورشید فقط چند صباحی مهمان می‌پذیرد. هنوز که هنوز است خیلی‌ها نمی‌دانند مشرق‌زمین چه شکلی است و در آنجا چه زیبایی‌هایی انتظارشان را می‌کشد؟ سفر به دوردست‌های شرق ایران، برنامه‌ای است که به‌صورت خاص توسط اسپیلت البرز اجرا می‌شود و مدت زمان اجرای آن محدود و به‌صورت ویژه ترتیب داده شده است. در این مطلب برخی از مهم‌ترین جاذبه‌هایی که در این سفر خواهیم دید گفته‌ایم.

آسبادهای صفوی

باد، یکی از چهار عنصر اصلی طبیعت است و نقش آن در «نشتیفان» به سبب سازه‌هایی کهن به‌نام «آسباد» بسیار پررنگ‌تر از هر جای دیگری به چشم می‌آید. آسبادها که قدمتشان به دوره‌ی صفوی می‌رسد، با کمک جریان باد حرکت می‌کنند و در کنار هم قدیمی‌ترین مجموعه آسبادهای جهان را شکل داده‌اند.

آسباد

عبور از شهرهای تیموری

داستان تیمور و فرزندانش را شنیده‌اید؟ پادشاهی که از نسل مغولان خون‌ریز و صحرانشین بود اما فرهنگ و زیبایی آداب و رسوم این سرزمین نمک‌گیرش کرد. حالا از تیمور برای عصر ما بناهایی باقی‌مانده که هر کدام به نوعی زیبا، تاثیرگذار و مهم هستند. مانند بنایی که برای یادبود «حافظ ابرو» مورخ و جغرافی‌دان بزرگ این عهد ساخته شده است.

شهرهای تیموری

بنای مهم دیگری که از عهد تیموری باقی مانده و در این سفر فرصت دیدن آن را خواهیم یافت، «عمارت غیاثیه» است. ساختمانی چهارایوانی که سازگار با اقلیم این ناحیه ایجاد شده است و در آن کاشی‌کاری‌های خاص دوره‌ی تیموری به خوبی مشهود است. جالب است بدانید معمار این بنا؛ همان معمار مجموعه‌ی گوهرشاد بوده است.

عمارت غیاثیه

برج پیزای ایرانی!

در ادامه‌ی سفرمان به شهر «تایباد» می‌رسیم که بسیار به مرز افغانستان نزدیک است. شهری که موسیقی و رقص‌های محلی آن معروف است و خربزه‌ها و ادویه‌های خوشمزه‌ای دارد.  در تایباد به دیدن «میل کرات» می‌رویم که در اثر زلزله‌ای کج شده اما هچنان پاربرجاست . برج کجی که محلی‌ها از آن قصه‌های جالبی نقل می‌کنند و برجی بسیار شبیه به آن، در هرات افغانستان نیز وجود دارد.

میل کرات تایباد

در تایباد فرصتی برای بازدید از بنای باشکوه «مولانا ابوبکر تایبادی» به‌دست خواهیم آورد و چله‌ خانه‌ی معروف او را که برای مراقبه و ذکر ادعیه استفاده می‌شده است خواهیم دید.

آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی

موسیقی در دیار کهن

در شبی از سفرمان، فرصتی برای شنیدن موسیقی محلی خراسانی به‌دست خواهیم آورد. نوایی که از طبیعت اطراف سرچشمه می‌گیرد و هر نت آن از زندگی، عشق‌ و روزگاری می‌گوید که بر این سرزمین گذشته است.

موسیقی خراسانی

بیرجند، نماد تمدن شرق

از بیرجند، اولین شهر ایران که دارای سیستم آب‌رسانی بوده، بازدید می‌کنیم و بخشی از اقامت‌مان هم در هتل زیبای «کوهستان» بیرجند که چشم‌اندازی به‌یادماندنی دارد، خواهد بود.

هتل کوهستان بیرجند

در ادامه‌ی سفرمان به مدرسه‌ی «شوکتیه» که سومین مدرسه‌ به سبک نوین آموزش در ایران است سر خواهیم زد و درباره‌ی مدارس و روندی که آموزش و پرورش در این سرزمین طی کرده است با هم به گفتگو خواهیم نشست.

مدرسه شوکتیه

نمایی از مدرسه شوکتیه

جاذبه‌ی زیبای دیگری که در بیرجند خواهیم دید، قلعه‌ای است که با نام‌های «قلعه بیرجند» و یا «قلعه ته‌ده» شناخته می‌شود. این قلعه که قدمت آن به عصر صفوی می‌رسد برای حفاظت و پاسبانی از امنیت شهر ساخته شده بوده است و حالا یکی از مهم‌ترین جاذبه‌هایی است که گردشگران را به خود جذب می‌کند.

قلعه بیرجند

در بیرجند عمارتی مشهور و با معماری خاص وجود دارد که قدمت آن به اواخر دوره‌ی زندیه و اوایل دوره‌ی قاجار می‌رسد. این بنا که امروزه محل استانداری خراسان جنوبی است، «ارگ کلاه فرنگی» نام دارد و معماری آن، از شکل زیگورات‌های باستانی الهام گرفته شده است.

ارگ کلاه فرنگی

طبیعت بیرجند مانند فرهنگش زیبا و غنی است. برای همین در سفرمان به سدی در نزدیکی بیرجند می‌رویم که دریاچه‌ی زیبای آن از دوران زندیه و قاجاریه باقی مانده و طبیعت به‌یاد ماندنی را پدید آورده است.

سد قدیمی بیرجند

ماخونیک، لی لی پوت های ایران

نیم ساعت مانده به مرزهای افغانستان، روستایی را می‌بینیم که در بین هفت روستای شگفت‌انگیز جهان قرار دارد و کمتر از هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. روستای «ماخونیک» و یا سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایران، با خانه‌های کوچکی که دارد، یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین جاذبه‌هایی است که در این سفر خواهیم دید. مردم ماخونیک تا چند سال پیش اصلا گوشت نمی‌خوردند، شکار نمی‌کردند و هنوز هم سیگار نمی‌کشند. به دلیل شرایط ویژه‌ی روستا، فرصت بازدید از ماخونیک تنها در سفرهای ویژه، چون سفر به دوردست‌های شرق ایران،‌ فراهم می‌شود.

ماخونیک

هوس سفر نداری؟

در سفرمان به دور دست‌های شرق ایران، جاذبه‌های دیگری چون، دشت‌های زعفران قائنات، قلعه فورگ، روستاها و بناهای فرهنگی مهم آنها، برج‌های یادبود و طبیعت زیبای این سرزمین را نیز خواهیم دید. شرق ایران، خانه‌ی خورشید است و به سبب شرایط ویژه‌ی اقلیمی، فرهنگی و زیرساختنی که دارد یکی از جذاب‌ترین مناطق برای گردشگرانی است که می‌خواهند از فرهنگ، تاربخ و طبیعت در کنار هم لذت ببرند.

فورگ دوشنگان

برای اطلاع از جزئیات تور بر روی تور دوردست های شرق ایران کلیک کنید.
 

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت